Gréci štrajkujú ďalej, nefunguje metro ani banky a pošta

7.11.2012

ATÉNY 7. novembra (WEBNOVINY) – Generálny štrajk proti ďalšiemu úspornému programu v Grécku v stredu pokračuje.

Večer sa v parlamente uskutoční rozhodujúce hlasovanie o úsporných opatreniach, ktoré sú podmienkou pre ďalšiu finančnú pomoc od medzinárodnej „trojky“ – Európskej únie, Medzinárodného menového fondu a Európskej centrálnej banky vo výške 31,5 miliardy eur.

Ak parlament opatrenia neodhlasuje, Grécko prakticky zbankrotuje. Očakáva sa, že program podporí tesná väčšina poslancov.

Štrajk postihol aj v stredu celý verejný život v hlavnom meste Atény. Nefunguje metro, električky, autobusy stoja. Z aténskeho prístavu nevypláva k ostrovom žiadny trajekt. Väčšina bánk a pôšt zostáva zatvorená, rovnako uzavreté sú aj múzeá. Lekári ošetrujú iba urgentné prípady.

Desaťtisíce Grékov vyšli už v utorok do ulíc, aby dali najavo svoj odpor voči plánovanému rozširovaniu úsporných opatrení. Dodatočné škrty vo verejných výdavkoch a iné nepopulárne zmeny majú v nasledujúcich rokoch štátu ušetriť miliardy eur, mnohí Gréci sú však presvedčení, že podobne ako doteraz ich pocítia najmä najchudobnejšie vrstvy obyvateľstva.

Utorňajšia demonštrácia v Aténach prilákala podľa odhadu polície okolo 40-tisíc ľudí. Približne 20-tisícový protest sa konal v druhom najväčšom meste Solún.

Akcia odborárov je súčasťou najnovšej vlny protestov, ktorá má v Grécku trvať celý týždeň. Ešte v pondelok začali ako prví štrajkovať pracovníci gréckych médií a verejnej dopravy v Aténach, ktorá sa v utorok úplne zastavila.

Ku štrajkujúcim sa na tri hodiny pridali aj letoví dispečeri, čo malo za následok zrušenie alebo meškanie mnohých letov. Trajekty spájajúce pevninu s ostrovmi zostali v prístavoch a nepracovali ani sudcovia, poštári či pracovníci štátnych múzeí.