Grécka ekonomika klesne tento rok o päť percent

ATÉNY 3. apríla (WEBNOVINY) – Grécke hospodárstvo v tomto roku pravdepodobne poklesne o 5 %. V pondelok o tom informovala renomovaná grécka Nadácia pre ekonomický a priemyselný výskum (IOBE).

Nadácia navyše očakáva, že nezamestnanosť v krajine vzrastie v tomto roku až na 20 %, pretože úsporné opatrenia vedú k znižovaniu počtu pracovných miest.

Produkcia a nové objednávky v priemysle v marci prudko klesli, čo firmy prinútilo zrušiť ďalšie pracovné pozície. V predchádzajúcom roku bola nezamestnanosť na úrovni 17,3 %.

Výhľad IOBE pre rast ekonomiky je menej priaznivý než odhady EÚ, ktorá predpokladá v tomto roku pokles o 4,7 %. Medzinárodný menový fond (MMF) očakáva prepad gréckej ekonomiky o 4,8 %. Rastúca nezamestnanosť navyše znižuje dôveru spotrebiteľov.

Analytici predpokladajú sa, že súkromná spotreba bude v tomto roku klesať ešte výraznejšie než predchádzajúci rok, kedy oslabila o 7,1 %.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...