Grécka vláda odvracia bankrot, odbory štrajkujú

ATÉNY 7. februára (WEBNOVINY) – O tom, či Grécko dostane druhý záchranný blíček za 130 miliárd eur od Medzinárodného menového fondu (MMF), Európskej únie (EÚ) a z eurovalu, by sa malo rozhodnúť v utorok.

Gréci musia prijať reformy, ku ktorým sa európskym lídrom a veriteľom zaviazali. V utorok preto pokračujú rokovania s dočasným gréckym premiérom Loukásom Papadémosom a trojkou – EÚ, Európskou centrálnou bankou (ECB) a MMF.

Grécko sa snaží ukončiť tri týždne trvajúce rokovania s cieľom vyhnúť sa historickému bankrotu v polovici marca, ktorý by mohol rozvrátiť eurozónu a narušiť oživenie globálnej ekonomiky.

Odborári vyzvali občanov na generálny štrajk

Dve najväčšie grécke odborové organizácie vyzvali občanov na generálny štrajk, ktorým chcú v utorok vyjadriť svoju nespokojnosť s ďalšími úspornými opatreniami. Ako uvádza šéf odborového hnutia zamestnancov súkromného sektora GSEE Iannisa Panagopoulosa, podľa nových opatrení by sa mali platy znížiť o ďalších 20 až 30 percent.

Grécka vláda ustúpila veriteľom, o prácu príde 15-tisíc ľudí

Grécka vláda prepustí 15-tisíc zamestnancov zo štátnej verejnej správy. Grécko tak v pondelok vyhovelo medzinárodným veriteľom, ktorí od zadlženej krajiny žiadali znížiť počet štátnych zamestnancov.

Grécki politickí lídri sa dohodli na znížení štátnych výdavkov v tomto roku v celkovej hodnote 1,5 percenta hrubého domáceho produktu. V rámci zníženia výdavkov je okrem prepustenia 15­-tisíc ľudí z štátnej verejnej správý zahrnuté aj zníženie minimálnej mzdy, ktorá je 871 eur.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...