Grécka vláda presadila zmeny v zákone o privatizácii

31.10.2012

ATÉNY 31. októbra (WEBNOVINY) – Grécky parlament v stredu zrušil zákonné ustanovenie, podľa ktorého si mal štát ponechať minimálny podiel v podnikoch určených na privatizáciu.

Zmenu sporného článku podporilo 148 poslancov, 139 zákonodarcov bolo proti. Výsledky hlasovania poukázala na spory v krehkej trojčlennej vládnej koalícii premiéra Antonisa Samarasa, ktorá v parlamente disponuje väčšinou 176 poslancov.

Vypustenie sporného ustanovenia zo zákona o privatizácii odmietla menšia koaličná strana Demokratická ľavica, ako aj časť poslancov socialistickej strany PASOK.

Privatizácia je kľúčovou pre snahy Grécka o splatenie dlhu a odvrátenie bankrotu. V rámci podmienok plnenia mimoriadnej pomoci od EÚ a Medzinárodného menového fondu by mali Atény získať do roku 2015 z privatizácie 19 mld. eur a do roku 2020 sumu 50 mld. eur.

Grécko už však teraz nesplnilo niekoľko cieľov, ktoré súvisia príjmami. Od prvého úverového programu, ktoré získalo v máji 2010, doposiaľ z predaja štátneho majetku získalo iba 1,6 mld. eur.

Dôvodom bola neochota predchádzajúcich vlád predávať štátne aktíva, politická nestabilita a malý záujem investorov.