Grécki veritelia majú námietky k úspornému balíku

10.9.2012

ATÉNY 10. septembra (WEBNOVINY) – Zahraniční veritelia Grécka nesúhlasia s niektorými časťami úsporného balíka v sume takmer 12 mld. eur, ktorý pripravila vláda v Aténach v snahe o zabezpečenie si ďalšej tranže z mimoriadneho úverového programu.

Informovali o tom v nedeľu grécki vládni predstavitelia. Takzvaná trojka veriteľských inštitúcií (EK, Európska centrálna banka a Medzinárodný menový fond) sa v piatok po mesiaci vrátili do Atén, aby zhodnotili pokrok pri plnení podmienok úverového programu.

Inšpektori, ktorí rokovali v nedeľu s gréckym ministrom financií, musia najskôr schváliť plán, v rámci ktorého plánuje krajina počas nasledujúcich dvoch rokov ušetriť zhruba 11,7 mld. eur, až potom dostane ďalšie peniaze z mimoriadnej pomoci, ktoré potrebuje na to, aby sa vyhla bankrotu.

„Trojka neakceptovala všetky opatrenia, máme však alternatívne návrhy,“ povedal líder koaličných gréckych socialistov Evangelos Venizelos. Minister financií Yannis Stournaras nepripisuje námietkam veriteľov veľkú váhu, keď povedal, že odmietli iba „zopár“ opatrení.

Nemenovaný predstaviteľ gréckej vlády predtým povedal, že trojka chce viac detailov návrhu, aby im lepšie porozumela. Vládni predstavitelia odmietli špecifikovať, ktorých opatrení sa námietky týkajú, avšak zdroj oboznámený s problematikou uviedol, že ide o opatrenia ako usporiť zhruba dve mld. eur znížením nákladov vo verejnom sektore. Šéf misie MMF pre Grécko Poul Thomsen v rozhovore s reportérmi povedal, že išlo o dobré stretnutie.