Grécko bude potrebovať na záchranu ďalšie peniaze

MILÁNO 30. marca (WEBNOVINY) – Grécko bude možno potrebovať tretí úverový program. Vyhlásil to grécky premiér Lucas Papademos. Krajina ho bude podľa neho potrebovať, ak sa jej nepodarí stabilizovať klesajúcu ekonomiku a obnoviť dôveru trhu. Ide tak o prvé verejné vyhlásenie, v ktorom Papademos oboznámil verejnosť s rizikom, ktoré už dlhšie naznačujú EÚ, Medzinárodný menový fond (MMF) a nemeckí vládni predstavitelia.

„Grécko urobí všetko, čo je v jeho silách, aby tretí úverový program nebol potrebný,“ povedal Papademos pre taliansky denník Il Sole 24 Ore. „Nie je možné vylúčiť, že bude nevyhnutná nejaká finančnú pomoc, musíme však tvrdo pracovať, aby sa tomuto riešeniu predišlo,“ dodal.

Grécko si minulý mesiac zabezpečilo druhý úverový program v sume 130 mld. eur od EÚ a MMF po tom, ako splnilo nevyhnutné podmienky vrátane dohody so súkromnými veriteľmi na reštrukturalizácii dlhu. V dôsledku toho, že ekonomika Grécka sa nachádza už piaty rok v hlbokej recesii, rastú pochybnosti o účinnosti vládnych reforiem a stúpa odpor verejnosti voči ďalším úsporným opatreniam.

Prevládajú preto očakávania, že krajina bude potrebovať ďalšiu pomoc. Podľa analýzy MMF, EÚ a Európskej centrálnej banky (ECB),aj keď Grécko splní dohodnutý reformný program, už po roku 2014 môže potrebovať ďalšiu finančnú pomoc.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...