Grécko dostane viac času na reformy, predpokladajú veritelia

9.11.2012

BRUSEL 9. novembra (WEBNOVINY) – Všetky analýzy gréckych rozpočtových úprav, ktoré urobili medzinárodní veritelia sú založené na predpoklade, že Atény dostanú o dva roky viac času na to, aby dosiahli primárny rozpočtový prebytok.

Žiadne oficiálne rozhodnutie však ešte nepadlo. V piatok to uviedol vyšší predstaviteľ EÚ.

„Ešte nepadlo žiadne rozhodnutie, mám však dôvod veriť, že trojka (veriteľov) vytvára svoje správy a rozpočtové analýzy na základe toho, že Grécko bude mať dodatočné dva roky na dosiahnutie primárneho rozpočtového prebytku vo výške 4,5 % hrubého domáceho produktu (HDP),“ povedal predstaviteľ EÚ. Takzvanú trojku tvorí Európska centrálna banka (ECB), Medzinárodný menový fond (MMF) a Európska komisia (EK).

Pôvodne malo Grécko dosiahnuť primárny prebytok rozpočtu v roku 2014, tento termín sa však teraz pravdepodobne posunie do roku 2016. Podľa slov predstaviteľa EÚ si viac času pre Grécko vyžiada ďalšie financovanie zo strany eurozóny, žiadne ďalšie podrobnosti však neuviedol.

Medzinárodný menový fond minulý mesiac konštatoval, že Grécko nesplní päťročný plán znižovania dlhu, ku ktorému sa zaviazalo v rámci medzinárodnej dohody o úverovom programe v objeme 130 mld. eur. Verejný dlh Grécka podľa inštitúcie do roku 2017 klesne na 152,8 % hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny, dohoda s MMF a EÚ však počítala s jeho znížením na 137,3 % HDP.

Od roku 2014 malo Grécko vytvárať primárny rozpočtový prebytok okolo 4,5 % HDP, čo je podmienkou pre stlačenie dlhu na 120 % HDP v roku 2020. MMF však predpokladá, že tento cieľ Atény dosiahnu až v roku 2016. Oneskorenie pri plnení dohodnutých rozpočtových cieľov zdôvodňuje inštitúcia hlbším než očakávaným poklesom ekonomiky a viaznucimi reformami. Šéfka MMF Christine Lagardeová preto vyhlásila, že Grécko potrebuje dvojročný odklad na splnenie plánu, podľa ktorého majú Atény znižovať svoj rozpočtový deficit.