Grécko je obeťou systému eurozóny, tvrdí Klaus

CHICAGO 23. mája (WEBNOVINY) – Grécka ekonomika by si viedla lepšie, ak by krajina vystúpila z eurozóny. Český prezident Václav Klaus to vyhlásil v rámci utorňajšieho verejného vystúpenia v Chicagu, kde sa predtým zúčastnil na summite Severoatlantickej aliancie. Podľa Klausa je Grécko „obeťou“ nevyváženého ekonomického systému eurozóny a pre krajinu by bolo „oveľa lepšie“, keby menovú úniu opustila.

Takýto krok je však „takmer neprípustný, nemožný a tak ďalej“, vyjadril sa na pôde nezávislej organizácie Chicagska rada pre globálne záležitosti. Prezident si podľa vlastných slov uvedomuje, že vystúpenie Grécka z eurozóny by malo významné následky, je však na zváženie, či by boli horšie ako v prípade jeho zotrvania.

Klaus taktiež tvrdí, že pre dlhovú krízu v eurozóne nie je k dispozícii žiadne „bezprostredné riešenie“, pričom ide len o „vrchol oveľa väčšieho, oveľa hlbšieho a oveľa širšieho ľadovca“.

Príčinu terajších problémov treba podľa neho hľadať v „európskych experimentoch s celokontinentálnou, umelou a nepravou unifikáciou a sústavným narúšaním trhového hospodárstva“. Český líder sa domnieva, že eurozónu môžu zachrániť iba hĺbkové štrukturálne zmeny, a nesúhlasí s názorom európskych partnerov, podľa ktorého je riešením podporovanie hospodárskeho rastu. Ako ďalej povedal, „európski politici a ich ekonómovia by mali vedieť, že chybne vytvorené menové únie sú nákladné a nevydržia dlho“.

Klausove slová odzneli deň pred neformálnym summitom EÚ v Bruseli, ktorý bude zameraný na hľadanie východísk z krízy. Nádej, že lídri dospejú k zásadnejšej dohode, je však nízka pre rozdielne postoje Francúzska a Nemecka ako dvoch najväčších ekonomík únie.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...