Grécko má plán na zmiernenie škrtov, zrejme s ním nepochodí

24.6.2012

ATÉNY 24. júna (WEBNOVINY) – V rámci plánu, ktorý pripravuje grécka vláda, chcú Atény znižovať dane, pomôcť chudobným a nezamestnaným, ako aj zastaviť prepúšťanie vo verejnom sektore.

Grécko zároveň chce získať viac času na zníženie rozpočtového deficitu krajiny. Tento plán sa však pravdepodobne stretne s ostrým nesúhlasom na budúcotýždňovom summite EÚ.

Informovala o tom agentúra Reuters. Plán novej gréckej koaličnej vlády podľa agentúry odráža verejný tlak v Grécku na zmiernenie podmienok medzinárodného záchranného balíčka pre Atény.

Európski partneri ponúkli Grécku rozhovory o týchto podmienkach, nie však ich radikálnu zmenu. Predovšetkým Nemecko doposiaľ nereaguje na výzvy Atén na zhovievavosť a presadzuje dohodnuté podmienky.

Podľa predstaviteľov eurozóny by uvoľnenie podmienok medzinárodnej pomoci prichádzalo do úvahy iba v súvislosti s recesiou, ktorá by bola hlbšia, než sa očakávalo, prípadne v súvislosti s časovou stratou, ktorá vznikla, keďže Grécko absolvovalo dvoje parlamentné voľby v krátkom čase.