Grécko má podľa ratingovej agentúry stabilný výhľad

19.12.2012

NEW YORK 19. decembra (WEBNOVINY) – Ratingová agentúra Standard & Poor’s v utorok zvýšila rating štátneho dlhu Grécka zo selektívneho bankrotu na úroveň B- so stabilným výhľadom, a to na základe snáh EÚ o udržanie krajiny v eurozóne.

„Zvýšenie ratingu je odrazom nášho pohľadu na silné odhodlanie členských štátov európskej menovej únie udržať Grécko ako členský štát,“ informovala agentúra. „Dlhodobý výhľad ratingu je stabilný vzhľadom na záujem vlády na dokončení fiškálnych a štrukturálnych reforiem napriek ekonomickým a politickým výzvam takéhoto postupu,“ dodala S&P.

„Pre Grécko ide o veľmi dôležité rozhodnutie. Vytvára pocit optimizmu, no cesta pred nami je ešte dlhá a strmá,“ vyhlásil v reakcii grécky minister financií Yannis Stournaras. Aténam k zmene ratingu pomohol program odkupu štátnych dlhopisov.

Ten schvaľujú tiež medzinárodní veritelia Grécka, Medzinárodný menový fond a Nemecko v úlohe pokladníka eurozóny. Jeho výsledok umožnil uvoľniť splátky finančnej pomoci krajine, ktoré do marca 2013 dosiahnu celkovú hodnotu 49,1 mld. eur.

S&P znížila grécky rating, keď vláda ohlásila program odkupu dlhopisov, čo agentúra interpretovala ako formu bankrotu. Ďalšie dve významné ratingové agentúry zatiaľ rating Atén nezmenili.

Moody’s hodnotí Grécko na úrovni C a Fitch CCC. Ratingy všetkých troch agentúr sú špekulatívne. Grécka ekonomika má aj v roku 2013 naďalej klesať, v roku 2014 by sa ale mohla začať zotavovať, tvrdí minister financií.