Grécko má poslednú šancu vyhnúť sa bankrotu

23.8.2012

BERLÍN 23. augusta (WEBNOVINY) – Grécko situáciu zvládne, aj keď dostane ďalšiu tranžu z úverového programu od medzinárodných veriteľov neskôr ako v októbri.

Ak by však peniaze nedostalo vôbec, bolo by na mizine. Povedal to v stredu tamojší premiér Antónis Samarás po tom, ako začal rokovania s partnermi z eurozóny o dodatočnom čase na splnenie podmienok mimoriadnej pomoci.

„Teoreticky by sme ten čas mohli preklenúť. Ak však tranžu nedostaneme vôbec, Grécko bude na mizine,“ povedal v rozhovore pre nemecký denník Süddeutsche Zeitung.

Ďalej povedal, že osobne garantuje, že Nemecko a ďalšie veriteľské krajiny dostanú svoje peniaze späť.

„Nemci dostanú svoje peniaze späť. Osobne to garantujem. A tiež všetci ostatní dostanú svoje peniaze. Plne splatíme naše záväzky,“ uviedol. Grécky premiér v stredu rokoval so šéfom skupiny ministrov financií eurozóny Jeanom-Claudeom Junckerom.

Rozhodnutie o tom, či Grécko dostane viac času na splnenie úsporných opatrení, bude závisieť od správy o pokroku pri plnení podmienok finančnej pomoci, ktorú vypracujú zástupcovia medzinárodných veriteľov. Vyhlásil to v stredu šéf skupiny ministrov financií Jean-Claude Juncker po rozhovoroch s gréckym premiérom Antónisom Samarásom

„Musím zdôrazniť, že to bude závisieť na zisteniach trojky a musíme diskutovať o dĺžke obdobia a ďalších okolnostiach,“ povedal Juncker. Grécko vyzval k uskutočneniu rozpočtových škrtov a varoval, že krajina má „poslednú šancu“ vyhnúť sa bankrotu.

Loptu majú Gréci

Šéf skupiny ministrov financií eurozóny v Aténach zdôraznil, že dôveryhodná stratégia znižovanie deficitu verejných financií je nevyhnutnou podmienkou pre uvoľnenie ďalšej časti finančnej pomoci.

„Lopta je na gréckej strane. Je to vlastne posledná šanca a grécki občania by to mali vedieť,“ povedal Juncker na spoločnej tlačovej konferencii s gréckym premiérom.

Atény chcú ďalšie dva roky

Juncker je najvplyvnejším európskym politikom, ktorý Atény od júnových parlamentných volieb navštívil. Grécky premiér Samarás bude tento týždeň ešte rokovať s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a francúzskym prezidentom Francoisom Hollandeom.

V rámci dohody o medzinárodnej finančnej pomoci sa Grécko zaviazalo znížiť v rokoch 2013 a 2014 rozpočtové výdavky o zhruba 11,5 mld. eur. Podľa medializovaných informácií chce Samarás partnerov na rokovaniach v Berlíne a Paríži presvedčiť, aby súhlasili s predlžením lehoty na dosiahnutie rozpočtových cieľov o dva roky.