Grécko musí ušetriť ďalšie dve miliardy eur

22.8.2012

ATÉNY 22. augusta (WEBNOVINY) – Grécko potrebuje ušetriť počas nasledujúcich dvoch rokov dodatočné 2 mld. eur, aby splnilo ciele v rámci úverového programu od EÚ a Medzinárodného menového fondu (MMF) a vykompenzovalo tak nižšie daňové príjmy spôsobené úspornými opatreniami.

V utorok to vyhlásil nemenovaný vyšší predstaviteľ gréckeho ministerstva financií.

V rámci úverového programu od medzinárodných veriteľov v sume 130 mld. eur musia Atény zrealizovať počas nasledujúcich dvoch rokov škrty vo výške 5,5 % hrubého domáceho produktu (HDP), čo predstavuje zhruba 11,5 mld. eur.

Menšie príjmy z privatizácie

Podľa nemenovaného zdroja však celkový úsporný balík predstavuje 13,5 mld. eur, keďže sa musia brať do úvahy nepriaznivé dopady úspor na ekonomiku a daňové príjmy.

„Aby sme dosiahli čisté škrty výdavkov vo výške 11,5 mld. eur, musíme zrealizovať fiškálne opatrenia s nominálnou hodnotou 13,5 mld. eur,“ povedal predstaviteľ ministerstva pre agentúru Reuters.

Nemecký týždenník Der Spiegel v sobotu s odvolaním sa na priebežnú správu inšpektorov EÚ a MMF v Grécku napísal, že Atény potrebujú počas nasledujúcich dvoch rokov dodatočné úspory vo výške 2,5 mld. eur.

Ako dôvod sa v správe uvádza hlbšia než očakávaná recesia a menšie príjmy z privatizácie. Grécko musí v rámci podmienok mimoriadnej pomoci znížiť schodok rozpočtu do konca roku 2014 na 3 % HDP z minuloročných 9,3 % HDP.

Samaras chce čas na nadýchnutie

Grécky premiér Antonis Samaras potvrdil, že jeho vláda chce získať viac času na presadenie rozpočtových škrtov a reforiem.

Krajina podľa neho nežiada peniaze navyše, potrebuje ale určitý „priestor na nadýchnutie“, aby oživila ekonomiku a zvýšila štátne príjmy.

„Chcem to povedať jasne. Nežiadame ďalšie peniaze. Dodržiavame všetky záväzky a plníme všetky podmienky,“ konštatoval Samaras v rozhovore pre stredajšie vydanie nemeckého denníka Bild.

Grécky premiér bude v stredu rokovať so šéfom skupiny ministrov financií eurozóny Jeanom-Claudeom Junckerom. V piatok ho čakajú rozhovory s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a v sobotu má na programe stretnutie s francúzskym prezidentom Francoisom Hollandeom.

V rámci dohody o medzinárodnej finančnej pomoci sa Grécko zaviazalo znížiť v rokoch 2013 a 2014 rozpočtové výdavky o zhruba 11,5 mld. eur. Podľa medializovaných informácií chce Samaras partnerov na rokovaniach v Berlíne a Paríži presvedčiť, aby súhlasili s predlžením lehoty na dosiahnutie rozpočtových cieľov o dva roky.