Grécko naštartovalo privatizácie, začalo stávkovou firmou

ATÉNY 2. mája (WEBNOVINY) – Grécke úrady v stredu uzavreli prvú zmluvu o privatizácii, ku ktorej sa zaviazali v rámci podmienok medzinárodnej finančnej pomoci.

Tretinový podiel v štátnej stávkovej spoločnosti OPAP Atény predali grécko-českému investičnému fondu Emma Delta.

Fond za 33 % akcií a manažérske právo v spoločnosti, ktorá do roku 2020 vlastní v Grécku monopol na športové stávky, zaplatí 652 mil. eur, informovala štátna privatizačná agentúra HRADF.

Celkový zisk Atén však bude na úrovni 712 mil. eur, keďže spoločnosť štátu podľa zmluvy vyplatí dividendy vo výške 60 mil. eur. „Dosiahnutá cena je výborná. Dáva nám výborný štart do ďalších privatizácií,“ povedal agentúre Reuters riaditeľ agentúry HRADF Yannis Emiris.

Nie všetci však zdieľajú rovnaký názor. „Tento tender bol paródiou. Skončil sa ponižujúcou ponukou od jediného záujemcu a je dôkazom, že vláda štátny majetok nepredáva ale rozdáva,“ komentovala výsledok privatizácie hlavná grécka opozičná strana Syriza.

Konečná suma, ktorú nový majiteľ za OPAP ponúkol, ilustruje problémy, ktorým Atény pri snahe dosiahnuť svoje ambiciózne privatizačné ciele čelia. Tretinový podiel vo firme mal totiž na základe ceny akcií v čase odovzdania finálnej ponuky zo strany kupcu hodnotu 745 mil. eur. Grécko však muselo zmluvu uzavrieť, aby zahraničným veriteľom dokázalo, že si plní povinnosti, ktoré mu vyplývajú z podmienok finančnej pomoci.

Krajina musí tento rok predať štátny majetok v celkovej hodnote 2,6 mld. eur, čo sa stále nemusí podariť. Ďalšia privatizácia v poradí, predaj plynárenskej spoločnosti DEPA, totiž neprilákal žiadnych veľkých záujemcov zo západnej Európy a hlavným kandidátom na kúpu je tak ruský Gazprom.

Nový majiteľ stávkovej spoločnosti OPAP, fond Emma Delta, je pod kontrolou syna gréckeho námorného magnáta Dimitrisa Melisandisa a českého investora Jiřího Šmejca, ktorý sa špecializuje na rozvíjajúce sa trhy. Šmejc doposiaľ investoval najmä v Rusku, Číne a juhovýchodnej Ázii. Známejší potenciálni kupci podielu v štátnej firme svoje ponuky v priebehu privatizácie stiahli.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...