Grécko nesplatí celý dlh, doplatí na to aj Slovensko

24.7.2012

BRUSEL 24. júla (WEBNOVINY) – Je nepravdepodobné, že Grécko splatí všetko, čo dlží, a zrejme bude nevyhnutná ďalšia reštrukturalizácia jeho dlhu.

Uviedli to v utorok pre agentúru Reuters tri nemenované zdroje z prostredia EÚ. Tieto náklady tak podľa nich bude musieť znášať Európska centrálna banka (ECB) a vlády krajín eurozóny.

Misia trojky medzinárodných veriteľov, ktorá sa v utorok vrátila do Atén, podľa zdrojov zistí, že Grécko je ďaleko od plnenia podmienok medzinárodnej pomoci. To znamená, že veritelia Atén z verejného sektora budú musieť reštrukturalizovať nejakú časť gréckych dlhopisov v odhadovanej sume 200 mld. eur.

Iba tak sa môžu Atény dostať na udržateľnú cestu, tvrdia zdroje. „Grécko je ďaleko od svojej cesty,“ povedal jeden z vládnych predstaviteľov. „Analýza udržateľnosti gréckeho dlhu bude dosť zlá,“ dodal.

Ďalší zo zdrojov poukázal na to, že najnovší odhad týkajúci sa ekonomiky, podľa ktorého hospodárstvo krajiny v tomto roku oslabí o 7 %, pričom pôvodné prognózy uvádzali prepad o 5 %, znamená, že dlhová záťaž v pomere k hrubému domácemu produktu (HDP) bude aj ďalej rásť. „Za posledné tri alebo štyri mesiace sa v Grécku nič neurobilo,“ uviedol jeden zo zdrojov, pričom poukázal na meškanie krajiny pri plnení cieľov v dôsledku dvoch volieb v máji.