Grécko nezbankrotuje, tvrdí nemecký minister financií

14.10.2012

SINGAPUR 14. októbra (WEBNOVINY) – Grécko nezbankrotuje. V nedeľu to vyhlásil nemecký minister financií Wolfgang Schäuble.

Zároveň však varoval, že ak Atény opustia eurozónu, poškodí to nie len európsku menovú úniu ako celok, ale aj samotné Grécko. Nemyslím si, že v Grécku príde k štátnemu bankrotu, povedal Schäuble.

Podľa člena Výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) Jörga Asmussena prichádzajú z Grécka nádejné signály, že krajina v budúcom roku dokáže plniť dohodnuté rozpočtové ciele.

Najlepším východiskom z dlhovej krízy je, aby Atény uskutočňovali reformy v rámci eurozóny, povedal v piatok Asmussen na stretnutí Medzinárodného menového fondu (MMF) v Tokiu.

Medzinárodný menový fond tento týždeň konštatoval, že Grécko nesplní päťročný plán znižovania dlhu, ku ktorému sa Atény zaviazali v rámci medzinárodnej dohody o úverovom programe v objeme 130 mld. eur. Šéfka MMF Christine Lagardeová vo štvrtok uviedla, že Atény budú potrebovať dvojročný odklad na splnenie plánu, podľa ktorého majú znižovať svoj rozpočtový deficit. „Ďalšie dva roky sú potrebné, aby krajina vôbec dokázala zvládnuť program fiškálnej konsolidácie,“ uviedla Lagardeová.