Grécko padá ku dnu, agentúra Fitch mu znížila rating

22.2.2012

BRATISLAVA 22. februára (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Fitch Ratings znížila dlhodobý emisný rating (IDR) Grécka v domácej a zahraničnej mene na stupeň C zo stupňa CCC.

Krátkodobý rating krajiny v zahraničnej mene agentúra potvrdila na stupni C a stropný rating, ktorý majú všetky krajiny eurozóny, na stupni AAA. Agentúra znížila dlhodobý rating krajiny po tom, ako si Grécko zabezpečilo druhý úverový program od medzinárodných veriteľov.

Ten otvára Aténam cestu k dohode o výmene gréckych dlhopisov so súkromnými veriteľmi, ktorí súhlasili so znížením nominálnej hodnoty svojich pohľadávok o 53,5 %. Fitch tiež uviedla, že keď Atény dokončia výmenu starých dlhopisov za nové, zníži rating krajiny na úroveň obmedzenej platobnej neschopnosti (restricted default).

Grécka vláda informovala, že pripravuje zákon o výmenne vládnych dlhopisov, na základe ktorého si budú môcť Atény vynútiť výmenu dlhopisov aj od tých súkromných veriteľov, ktorí sa nezapojili do dobrovoľnej výmeny dlhopisov. Grécky premiér Lucas Papademos v utorok vyhlásil, že Grécko musí ukončiť výmenu dlhopisov súkromných investorov najneskôr zhruba do 10. marca.