Grécko podľa Richarda Sulíka opustí eurozónu ešte tento rok

5.2.2012

BRATISLAVA 4. februára (WEBNOVINY) – Grécko napriek dvojročným snahám o záchranu nevydrží tlak trhov a ešte do konca roka opustí eurozónu, tvrdí predseda SaS Richard Sulík.

„Samozrejme bude to oveľa boľavejšie a oveľa drahšie ako keby to spravili pred dvoma rokmi,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA. Ďalším kandidátom na vzdanie sa spoločnej európskej meny bude podľa Sulíka Portugalsko.

Líder liberálov si myslí, že najväčšiu vinu na situácii v eurozóne nesú bruselskí lídri. „Všetky kroky, ktoré bruselskí lídri spravili za posledné dva roky, zhoršili situáciu. To je fakt. Ak tento vývoj bude pokračovať, nie som vôbec optimista čo sa týka eura,“ vyhlásil Sulík.

Krízu podľa predsedu SaS zhoršujú rôzne záchranné akcie v podobe eurovalov a pôžičiek, pretože zhoršujú dôsledky zrútenia dlhovej pyramídy.

„To je ako keď máte priehradu a hrozí vám, že pretečie voda. Pokiaľ ju máte po kolená, tak budete vo vode po kolená, ale keď rôznymi eurovalmi vybudujete desaťmetrovú priehradu, a potom vám padne, tak vás to zmetie a utopí, a potom to bude skutočné cunami,“ pomohol si Sulík prirovnaním.