Grécko poprelo, že bude potrebovať tretiu pôžičku

14.9.2012

ATÉNY 14. septembra (WEBNOVINY) – Grécky minister financií Yannis Stournaras poprel vo štvrtok správu, ktorá s odvolaním sa na zástupcu Grécka v Medzinárodnom menovom fonde (MMF) uvádzala, že Atény budú potrebovať tretí úverový program.

„Pozíciu krajiny formuluje premiér a minister financií,“ povedal Stournaras pre agentúru Reuters. Podľa správy Wall Street Journal zástupca grécka v MMF Thanos Catsambas povedal, že Atény budú potrebovať od európskych partnerov tretí balík pomoc. Ďalej uviedol, že krajine nemôže preklenúť medzeru vo financovaní a splnila podmienky v rámci druhého úverového programu iba na 22 %.

Catsambas na správu Wall Street Journal reagoval, že článok obsahuje „najmenej tri výrazné nepresnosti“. Tvrdí, že nikdy sa nediskutovalo o treťom úverovom programe pre Atény, titulok správy je podľa neho zlý.

Catsambas tiež poprel, že povedal, že eurozóna a Európska centrálna banka (ECB) by mali pokryť medzeru vo finančných potrebách Grécka.

Takzvaná trojka veriteľských inštitúcií (EK, Európska centrálna banka a Medzinárodný menový fond) sa v piatok po mesiaci vrátili do Atén, aby zhodnotili pokrok pri plnení podmienok úverového programu pred tým, ako odobria uvoľnenie ďalšej tranže v sume 32 mld. eur z druhého úverového programu v sume 130 mld. eur. Hovorca MMF Gerry Rice povedal, že rokovania sa sústredia na pokrok pri súčasnom programe.