Grécko potrebuje ďalší úver, dohoda s veriteľmi je problém

13.11.2013

BRUSEL 13. novembra (WEBNOVINY) – Grécko sa s medzinárodnými veriteľmi zatiaľ nedohodlo na tom, ako zaplátať dieru v budúcoročnom rozpočte vo výške dvoch miliárd eur. Tento problém by sa mohol vliecť do budúceho roka, a to by mohlo oddialiť ďalší úver pre Atény. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa eurozóny.

„Grécki predstavitelia a trojka sa stále na miliardy míľ rozchádzajú v názoroch na rozpočtový deficit v roku 2014,“ uviedol predstaviteľ eurozóny pod podmienkou zachovania anonymity. Dodal, že zatiaľ v rokovaniach nenastal žiaden pokrok.

Takzvanú trojku tvoria predstavitelia Medzinárodného menového fondu (MMF), Európskej komisie (EK) a Európskej centrálnej banky (ECB). Veritelia prišli do Grécka preveriť, aký pokrok Grécko urobilo v reformách. Zároveň budú rozhodovať o tom, či krajine uvoľnia ďalšie tranže medzinárodnej pomoci, bez ktorých by Grécko mohlo zbankrotovať.

Atény by chceli získať ďalšiu tranžu pomoci v hodnote jednej miliardy eur. „Grécko musí splniť dôležité ciele v oblasti reforiem verejného sektora a podniknúť ďalšie kroky, aby získalo tranžu vo výške jednej miliardy eur,“ informoval zdroj agentúry Reuters.