Grécko predĺžilo lehotu na spätné odkúpenie dlhopisov

10.12.2012

TÉNY/BRUSEL 10. decembra (WEBNOVINY) – Grécko predĺžilo ponuku na spätné odkúpenie svojich vládnych dlhopisov.

Informovala o tom v pondelok grécka agentúra pre riadenie štátneho dlhu.

Pôvodne mohli investori záujem predať dlhopisy deklarovať do piatka, ale agentúra pre riadenie štátneho dlhu predĺžila lehotu do utorka do 13:00 SEČ.

Atény tak chcú získať ďalší záujem investorov po tom, ako sa im nepodarilo splniť zámer spätne odkúpiť dlhopisy v nominálnej hodnote 30 mld. eur za cenu 10 mld. eur. Úspešná realizácia odkúpenia dlhopisov je nevyhnutná pre to, aby sa grécky dlh dostal na udržateľnú úroveň a pre uvoľnenie ďalšej pomoci pre krajinu.

Napriek úvodnému nedostatočnému záujmu zo strany investorov sa predpokladá, že Aténam sa podarí svoj cieľ splniť. Očakáva sa totiž, že dlhopisy, ktoré ešte treba odkúpiť, si kúpia grécke banky. Vysokopostavený predstaviteľ eurozóny pre agentúru Reuters povedal, že do piatka sa podarilo dohodnúť na spätnom odkúpení dlhopisov v hodnote 26,5 mld. eur za cenu, ktorá sa rovná 33,4 % ich nominálnej hodnoty.

Znamenalo by to, že Grécko, ktoré na odkúpenie chce použiť 10 mld. eur, ešte má 1,15 mld. eur. Ak by za nich kúpilo dlhopisy za cenu, ktorá sa rovná 33,4 % ich nominálnej hodnoty, mohlo by odkúpiť ďalšie svoje štátne cenné papiere v hodnote 3,5 mld. eur. Ministri financií eurozóny sa stretnú vo štvrtok v Bruseli, aby zhodnotili spätné odkúpenie gréckych dlhopisov a formálne uvoľnili ďalšiu časť úverov pre Atény.