Grécko sa odchýlilo od plnenia reforiem, priznáva minister

6.7.2012

ATÉNY 6. júla (WEBNOVINY) – Atény sa najskôr musia vrátiť na cestu plnenia reforiem a až potom môžu rokovať o zmiernení podmienok finančnej pomoci, tvrdí nový grécky minister financií Jannis Sturnaras.

„Program sa odchýlil z cesty a kým ho nedostaneme späť, nemôžeme mať požiadavky na našich veriteľov,“ povedal minister pre štvrtkové vydanie denníka Financial Times (FT).

Predstaviteľ ministerstva financií v Aténach neskôr spresnil, že ministrove vyjadrenia neznamenajú ústup od snahy čiastočne zmeniť podmienky medzinárodnej pomoci. „Je to iba potvrdenie vládnej línie,“ uviedol pre agentúru Reuters predstaviteľ, ktorý si želal zostať v anonymite.

Grécky premiér Antonis Samaras sa usiluje o zmiernenie opatrení, ku ktorým sa vláda v Aténach zaviazala výmenou za poskytnutie finančnej pomoci. Premiér konkrétne navrhuje zníženie niektorých daní, zmrazenie prepúšťania vo verejnej správe, vyššie výdavky na pomoc chudobným a nezamestnaným, ako aj predlženie lehoty na skresanie rozpočtového deficitu o dva roky.