Grécko sa údajne dohodlo s veriteľmi na ďalších úsporách

20.9.2012

ATÉNY 20. septembra (WEBNOVINY) – Grécko sa dohodlo s medzinárodnými veriteľmi na ďalších úsporách v rámci celkového balíka úspor za takmer 12 mld. eur.

Vyhlásil to v stredu nemenovaný vyšší predstaviteľ gréckej vlády. Atény sa tak priblížili k celkovej dohode.

Vláda premiéra Antonisa Samarasa sa už niekoľko týždňov snaží dohodnúť s trojkou veriteľských inštitúcii (EÚ, Európska centrálna banka a Medzinárodný menový fond ), kde usporiť dodatočné zdroje. Schválenie ďalších úspor je potrebné na uvoľnenie novej tranže z celkového balíka pomoci 130 mld. eur.

Veritelia najskôr odmietali úsporné opatrenia vo výške viac ako 4 mld. eur v rámci najnovších úspor v sume 11,7 mld. eur, najnovšie však súhlasili so šetrením v objeme 9,5 mld. eur, uvádza nemenovaný zdroj. „Rokovania pokračujú, rozdiel sa znižuje,“ uvádza zdroj bez uvedenia ďalších detailov. „Sme na sume 9,5 mld. eur,“ dodal.

Predstavitelia trojky sa začiatkom septembra po mesiaci vrátili do Atén, aby zhodnotili pokrok pri plnení podmienok úverového programu pred tým, ako odobria uvoľnenie ďalšej tranže v sume 32 mld. eur z druhého úverového programu v sume 130 mld. eur.