Grécko schválilo škrty, v Aténách horeli budovy

12.2.2012

ATÉNY 13. februára (WEBNOVINY) – Aké zmeny čakajú Grékov?

* Podľa úsporného balíka príde o prácu 15-­tisíc štátnych úradníkov. Grécka štátna správa zamestnáva 390-­tisíc ľudí. Ďalšie tisícky pracujú v štátnych podnikoch.

*Znížia sa platy nielen v štátnej sfére, ale ak v súkromnom sektore. Priemerná mzda v Grécku je podľa OECD 1460 eur. Minimálna mzda sa po novom zníži o 20 percent zo 751 eur na 600 eur.

* Zliberalizuje sa tamojší zákonník práce. Nezamestnanosť v Grécku dosahuje 21 percent.
Grécki poslanci schválili nepopulárny balík úsporných opatrení, ktorým Európska únia a Medzinárodný menový fond (MMF) podmieňujú poskytnutie ďalšej časti záchrannej pôžičky vo výške 130 miliárd eur.

Z 300 členného parlamentu zodvihlo ruku za úsporný balík 199 zákonodarcov, 74 bolo proti, piati poslanci sa hlasovania zdržali a 22 členov gréckeho parlamentu nebolo prítomných počas hlasovania. Informoval o tom denník New York Times.

Proti škrtom hlasovalo aj 43 poslancov z vládnej koalície premiéra Papadémosa. Hneď po hlasovaní boli zo svojich strán vylúčení.

Niekoľkohodinová debata pred hlasovaním sa niesla vo veľmi búrlivej atmosfére. Na poslancov apeloval aj bývalý socialistický premiér Geórgios Papandréou.

„Nový program je ťažký a tvrdý, ale je to naša jediná nádej, ak sa chceme vyhnúť extrémnym scenárom,“ vyhlásil socialistický politik. Ako uviedol, krajina je v najhoršej kríze od obnovenia demokracie od roku 1974. „Začalo sa to fiškálnou krízou, potom prišla kríza verejného dlhu a dnes máme krízu ekonomickú, sociálnu a národnú,“ skonštatoval Papandréou pred hlasovaním. Reformy ešte v sobotu odobrila vláda premiéra Loukása Papadémosa. Ak by Atény peniaze nedostali, už v marci by mohli neriadeným spôsobom skrachovať.

Grécky premiér Papadémos varoval, že krajina si nemôže dovoliť luxus v podobe protestov, aké zasiahli zadlženú krajinu. „Vandalizmus, násilie a ničenie nemajú miesto v demokratickej krajine a nebudú tolerované,“ povedal Loukás Papadémos vo svojom prejave pred poslancami.

Demonštrácie sa zvrhli v násilnosti

Desiatky tisíc ľudí sa pripojili k masovým nedeľným demonštráciám. Podľa televízie BBC protestovalo v Aténach 80-tisíc Grékov a v Solúne vyšlo do ulíc ďalších 20-tisíc ľudí.

Násilie v aténskych uliciach prepuklo po 18:00 hod. miestneho času, keď približne sto radikálov zápalnými fľašami, železnými tyčami a kameňmi zaútočili na budovu parlamentu.

Polícia proti ním zasiahla slzným plynom a ohlušujúcimi granátmi.

Demonštranti následne začali podpaľovať budovy v centre Atén. Najmenej 34 budov bolo počas nedeľňajšej noci v plameňoch, vrátane niekoľkých kaviarní, bánk a kina Attikon, ktorého postavili v roku 1870. Podľa polície bolo v hlavnom meste vyrabovaných približne 150 obchodov. Agentúra Reuters s odvolaním sa na grécku štátnu televíziu píše, že násilnosti prepukli aj v turistických destináciách na ostrovoch Korfu a Kréta.

Počas násilností muselo byť do nemocnice prevezených najmenej 14 radikálov a približne 50 osôb záchranári ošetrili na mieste, uviedla Reuters. Televízia CNN hovorí o 40 policajtoch, ktorých museli zdravotníci ošetriť a najmenej 30 demonštrantov skončilo na policajných staniciach.

Ide o najhoršie násilnosti v uliciach Grécka od roku 2008, kedy policajt zastrelil 15-ročného chlapca.

Gréci: „Zabili nám nádej“

„Najhoršie je, že nemôžeme mať sny do budúcnosti. Zabili nám nádej,“ povedala pre New York Times 25-ročná Elina z Atén počas nedeľňajšej demonštrácie. Elina pracuje v marketingovej spoločnosti a bojí sa zníženia mzdy na 600 eur, pretože už teraz býva s rodičmi a babičkou, lebo si sama nemôže dovoliť zaplatiť nájom.

Podobné obavy do budúcnosti má aj 45-ročná predavačka Natalia Stefanou. Tá pre New York Times pred hlasovaním o úsporných opatreniach povedala, že od septembra nedostala výplatu. Podľa nej čoskoro bude nezamestnaná.

„Nemám strach o seba, ale mám dve deti vo veku 14 a 15 rokov,“ povedala zúfala žena a pýta sa : „Čo je to za krajinu, že nás takto nechá?“

Tridsaťsedemročný poisťovací agent Makis Barbarossos zase vraví, že stratil dôveru v politikov. „Všetci sú tam zapredaní,“ povedal nahnevaný Barbarossos, mávol rukou smerom ku gréckemu parlamentu a dodal: „Mali by dostať malý byt a dôchodok 300 eur, aby si vyskúšali, aký je to život.“

.