Grécko si bude musieť ďalšiu finančnú pomoc zaslúžiť

LONDÝN 9. júla (WEBNOVINY) – Grécka vláda sa v pondelok dohodla s predstaviteľmi eurozóny a Medzinárodného menového fondu (MMF) na pokračovaní zahraničnej finančnej pomoci.

Jednotlivé splátky si však bude musieť zaslúžiť tým, že bude plniť reformné podmienky.

„Je čas, aby sa tempo reforiem v Grécku zvýšilo,“ povedal na tlačovej konferencii eurokomisár pre menové záležitosti Olli Rehn.

Podľa pondelňajšej dohody Grécko do augusta získa pôžičku 6,8 mld. eur, ktoré krajinu zachránia pred platobnou neschopnosťou.

Financie však Atény budú dostávať postupne v menších splátkach podmienených realizáciou reformných opatrení. Prvú splátku vo výške 2,5 mld. eur Grécko napríklad dostane iba vtedy, ak do 19. júla veriteľom dokáže, že to myslí vážne so znížením prezamestnanosti v štátnom sektore do konca roka, ako aj s modernizáciou daňových predpisov.

Tvrdý prístup je dôkazom faktu, že poskytovateľom finančnej pomoci s Gréckom pomaly dochádza trpezlivosť. Krajinu medzinárodné úvery držia nad vodou už od mája 2010, Atény však zatiaľ neboli schopné urobiť všetky potrebné bolestivé reformy. Tie sú však dôležitou súčasťou európskych snáh o ukončenie dlhovej krízy a Európa potrebuje spoluprácu Grécka aj na to, aby v záchrannom programe udržala MMF.

Fond so sídlom v americkom Washingtone totiž nie je s problematickým pokrokom Atén spokojný. „Ak podpora MMF v eurozóne už nebude potrebná, bude to najlepšia správa dňa,“ povedala novinárom po stretnutí s gréckymi predstaviteľmi riaditeľka MMF Christine Lagardeová. Grécko by sa malo vrátiť k ekonomickému rastu v roku 2014, hoci by mal byť iba na úrovni 0,6 %.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...