Grécko si masívne prepúšťanie poistilo zákonom

ATÉNY 18. júla (WEBNOVINY) – Grécka vládna koalícia po polnoci v noci na štvrtok tesne schválila zákon, ktorý jej umožní presunúť tisíce zamestnancov štátu. Tí zatiaľ protestovali pred budovou parlamentu.

Z 293 prítomných poslancov za návrh zákona hlasovalo 153. Prijatie legislatívnej zmeny bolo pritom podmienkou na uvoľnenie tranže finančnej pomoci vo výške takmer sedem miliárd eur od Európskej únie a Medzinárodného menového fondu.

Zákon obsahuje pre Grécko veľmi kontroverzné plány na zmenu pracovného zaradenia alebo prepustenie až 25-tisíc štátnych zamestnancov, najmä učiteľov a obecných policajtov, ktoré vyvolali týždeň trvajúcu sériu pochodov, protestov a štrajkov.

Pred hlasovaním o prepúšťaní sa pritom premiér Antonis Samaras pokúsil uvoľniť napätú atmosféru a v prekvapivom televíznom vystúpení ohlásil zníženie dane z pridanej hodnoty za útratu v reštauráciách z 23 na 13 % s platnosťou od 1. augusta.

„Nepoľavíme. Budeme sa naďalej štverať do kopca, dosiahneme jeho vrchol, ktorý už nie je ďaleko, a pre našich ľudí svitnú lepšie dni,“ vyhlásil Samaras v televíznom prejave.

Hlasovanie o prepúšťaní v štátnom sektore bolo pritom prvou veľkou skúškou pre premiérovu dvojkoalíciu od chvíle, keď pre nečakané zrušenie štátnej televízie a rozhlasu z vlády odišla tretia strana.

Kabinetu sa reformu podarilo schváliť iba hodiny pred začiatkom návštevy nemeckého ministra financií Wolfganga Schäubleho. Ten chce Aténam ponúknuť finančnú injekciu pre drobných a stredných podnikateľov vo výške 100 mil. eur.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...