Grécko uviazlo v kazajke eura, tvrdí poslanec Kollár

17.6.2012

BRATISLAVA 17. júna (WEBNOVINY) – Grécku dnes nepomôžu ani zásadné ekonomické reformy, myslí si poslanec Jozef Kollár (SaS).

„Grécko uviazlo v kazajke eura,“ povedal Kollár v relácii STV O päť minút dvanásť.

Podľa jeho slov má Grécko takú žalostnú úroveň konkurencieschopnosti ekonomiky, že sa z nej nemôže vrátiť k razantnému rastu.

Poslanec spomenul prísne dôvernú štúdiu Európskej centrálnej banky, Medzinárodného menového fondu a Európskej komisie o dlhodobej udržateľnosti gréckeho dlhu.

„Ešte aj v roku 2020 bude verejný dlh Grécka na úrovni 120 percent,“ citoval štúdiu Kollár, podľa ktorého to znamená, že Grécko sa ani v roku 2020 nebude môcť vrátiť na finančné trhy a refinancovať dlh štandardnými trhovými nástrojmi.

„Nájsť investorov, ktorí by boli ochotní riskovať svoju angažovanosť v Gréckych toxických papieroch“.

Škrty spravili, ale dlhy nevládzu splatiť

Práve potrebu reforiem a zmien v Grécku považuje za kľúčovú poslanec Miroslav Beblavý (SDKÚ-DS). Pripomenul, že Gréci výdavky už zoškrtali, ale nevládzu splácať dlhy, ku ktorým sa v minulosti zaviazali.

Ešte väčší problém podľa neho je to, že Grécko nie je schopné zabezpečiť poriadny výber daní, ani poriadny ekonomický rast. „V tejto chvíli nevidíme jasnejšiu ekonomickú budúcnosť bez ohľadu na to, kto bude vládnuť,“ povedal Beblavý.

Otáznik nad Španielskom

Poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD) považuje situáciu v eurozóne za vážnu ani nie tak kvôli Grécku, ale skôr kvôli Španielsku.

„Keby Grécko nakoniec vystúpilo z Európskej únie alebo eurozóny, keby tam prestalo fungovať euro, tak tá situácia by bola veľmi komplikovaná ani nie tak pre Grécko, ako skôr pre nás, pre Slovákov, pre Nemcov, pre Francúzov a celú EÚ,“ konštatoval Blaha.

Oveľa horšie dôsledky by to malo podľa neho v prípade Španielska. „Pokiaľ by sa toto stalo v Španielsku, tak keby Španielsko padlo, tak naozaj hrozí veľmi rýchly pád celej EÚ,“ dodal.

Podľa Kollára pod vrcholcom problémov, ktoré predstavujú Grécko a Španielsko, teda pod hladinou sa nachádza robustný problém a to riziko systémového kolapsu eurozóny.