Grécko začalo oficiálne vymieňať dlhopisy

27.2.2012

ATÉNY 26. februára (WEBNOVINY) – Atény stanovili termín, dokedy si môžu investori vymeniť grécke dlhopisy za nové, na 8. marca.

Zároveň uviedli, že tento termín môžu v prípade potreby predĺžiť. Grécko predtým vyhlásilo, že výmenu dlhopisov, ktorá je súčasťou druhého balíčka zahraničnej pomoci pre Atény v sume 130 mld. eur, chce ukončiť do 12. marca.

Atény v piatok oficiálne predložili súkromným veriteľom ponuku na výmenu gréckych vládnych dlhopisov a zároveň potvrdili podmienky, ktoré stanovili začiatkom minulého týždňa v rámci konečnej podoby dohody o zapojení súkromného sektora do reštrukturalizácie dlhov Atén. V rámci tejto dohody banky, poisťovne a iní investori odpíšu z nominálnej hodnoty gréckych dlhopisov v celkovej sume 206 mld. eur 53,5 %, pričom podľa odhadov klesne reálna hodnota gréckych dlhopisov o 73 až 74 %.

Súkromní veritelia tak dostanú nové dlhopisy so splatnosťou 30 rokov a kupónom 3,65 %. Pozornosť Grécka sa teraz sústreďuje na to, aká bude účasť na výmene. „Vláda je optimistická, že účasť bude veľká,“ povedal nemenovaný predstaviteľ gréckej vlády.

Grécky parlament vo štvrtok schválil zákon o výmene dlhopisov súkromných investorov. Výmena je jadrom druhého balíčka núdzovej pomoci Aténam v sume 130 mld. eur, ktorú ministri financií eurozóny odsúhlasili tento týždeň.

Na základe bežnej praxe gréckeho parlamentu návrh zákona prešiel automaticky bez hlasovania, pretože terajšia vláda v ňom má väčšinu a nikto nepožiadal o hlasovanie jednotlivých poslancov. Keďže vládna koalícia socialistickej strany PASOK a konzervatívnej Novej demokracie má v parlamente väčšinu, zákon prešiel hneď po ukončení diskusie, povedal predseda parlamentu Anastasios Kourakis.

Výmena dlhopisov bude znamenať, že grécky dlh sa zníži o 100 mld. eur. Ide o nevyhnutnú súčasť záchranného plánu Európskej únie a Medzinárodného menového fondu, ktorého cieľom je do roku 2020 znížiť dlh Atén z terajšej úrovne 160 % hrubého domáceho produktu (HDP) na 120,5 % HDP.