Grécko zatiaľ oficiálne o viac času na škrty nepožiada

16.8.2012

ATÉNY 16. augusta (WEBNOVINY) – Grécky premiér Antonis Samaras na stretnutiach s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a francúzskym prezidentom Francoisom Hollandeom plánuje otvoriť diskusiu o predĺžení času pre grécku vládu na zavedenie výdavkových škrtov, žiadnu konkrétnu požiadavku však nevznesie.

Vo štvrtok o tom informoval grécky denník Ta Nea. Informácie o tom, že Samaras plánuje na budúcotýždňových stretnutiach s oboma politikmi požiadať o predĺženie času na prijatie rozpočtových škrtov z dvoch na štyri roky priniesol vo svojom stredajšom vydaní denník Financial Times.

Podľa gréckeho média je však cieľom premiéra Samarasa na týchto rokovaniach „diskusia na politickej úrovni o dvojročnom predĺžení lehoty na reguláciu rozpočtu“, táto diskusia však „nepovedie k oficiálnej požiadavke v mene gréckej vlády“.

Samaras sa s kancelárkou Angelou Merkelovou stretne budúci piatok v Berlíne, odkiaľ pocestuje na sobotné rozhovory s francúzskym prezidentom Francoisom Hollandeom v Paríži.

Grécka vláda si v súčasnosti hľadá priestor na rozpočtové škrty v celkovej hodnote 11,5 mld. eur. Vládny kabinet Antonisa Samarasa sa zaviazal, že tieto škrty zapracuje do štátnych rozpočtov na roky 2013 a 2014. Tento záväzok je súčasťou podmienok medzinárodnej finančnej pomoci pre Grécko od EÚ a Medzinárodného menového fondu (MMF).