Grécko zvýšilo prognózu deficitu pre tento rok

22.2.2012

ATÉNY 22. februára (WEBNOVINY) – Grécka vláda v dôsledku prehlbujúcej sa recesie zvýšila prognózu rozpočtového deficitu pre tento rok na 6,7 % hrubého domáceho produktu (HDP) z pôvodne uvádzanej úrovne 5,4 % HDP. Vláda o tom informovala v stredu v návrhu zákona týkajúceho sa nových úsporných opatrení, ktoré vláda prisľúbila výmenou za druhý mimoriadny balík pomoci v sume 130 mld. eur.

„Väčšia než očakávaná recesia vytvára rozdiely medzi pôvodnými odhadmi a konečnými číslami za fiškálny rok 2011. Výsledkom je teda, že musíme aktualizovať údaje o rozpočte na rok 2012,“ uvádza sa v návrhu zákona.

O navrhovanej legislatíve, ktorá tiež obsahuje 22-percentné zníženie minimálne mzdy a ďalšiu redukciu dôchodkov, má grécky parlament hlasovať v nasledujúcich dňoch. Vláda v rozpočte na rok 2012, ktorý bol schválený pred dvoma mesiacmi, ďalej predpokladala, že krajina vykáže primárny prebytok na úrovni 1,1 % HDP. Grécki vládni predstavitelia však uviedli, že v súčasnosti očakávajú primárny prebytok, do ktorého sa nezapočítavajú splátky dlhu, až v roku 2013.