Grécku kvôli kríze hrozí vážny nedostatok liekov

ATÉNY 28. februára (WEBNOVINY) – Grécku hrozí vážny nedostatok liekov, keďže mnohé mnohonárodné farmaceutické spoločnosti zastavili ich dodávky do krajiny pre ekonomickú krízu.

Grécky Národný ústav pre kontrolu liečiv podľa denníka The Guardian informoval, že začínajú chýbať stovky liekov a situácia sa neustále zhoršuje.

Úrad má zoznam vyše 50 farmaceutických spoločností, ktoré zastavili alebo plánujú zastaviť dodávky liečiv. Dôvodom sú nižšie ceny liekov v Grécku, čo by mohli využiť priekupníci na ich výhodnejší predaj v iných európskych krajinách.

Medzi nedostatkovými sú aj lieky napríklad na liečbu vysokého tlaku, hepatitídy, antibiotiká aj anestetiká. Okrem toto tento týždeň aj Červený kríž oznámil, že zastavuje distribúciu krvi, pretože mu neustále meškajú platby.

„Spoločnosti zastavujú dodávky, pretože Grécko pre nich nepredstavuje zisky a obávajú sa, že ich výrobky budú obchodníci vyvážať do bohatších krajín, keďže Grécko má najnižšie ceny liekov v Európe,“ vyhlásil riaditeľ ústavu pre kontrolu liečiv Giánnis Tountas.

Vláda má možnosť tieto farmaceutické firmy pokutovať, ide však väčšinou o veľké nadnárodné spoločnosti, ktoré pokuta neodradí. Podľa Panhelénskej farmaceutickej asociácie zásoby liekov poklesli až o 90 percent, čo vyvoláva značné obavy zo strany zdravotníkov i pacientov. Už teraz zavládla v lekárňach panika, keďže ľudia nie sú schopní zadovážiť si niektoré lieky. Na pultoch podľa asociácie chýba až 300 rôznych liečiv vrátane liekov proti rakovine.

Ďalšia grécka farmaceutická skupina, Helénska asociácia farmaceutických spoločností tvrdí, že situácia nie je až taká dramatická a že dovoz liekov zastavilo len zopár firiem. „Dôvodom je kombinácia nízkych cien liekov a nesplatených dlhov,“ uviedla vo vyhlásení. Grécke poisťovne a nemocnice údajne dlžia farmaceutickým spoločnostiam skoro dve miliardy eur.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...