Grécku nehrozia výpadky vo financovaní, je na dobrej ceste

ATÉNY 11. júla (WEBNOVINY) – Grécku nehrozia výpadky vo financovaní tento ani budúci rok.

V stredu to vyhlásil grécky minister financií Yannis Stournaras s tým, že krajina je na najlepšej ceste k splneniu všetkých cieľov záchranného programu, dohodnutých s medzinárodnými veriteľmi.

„Podľa poslednej správy, ktorú predstavili inšpektori EÚ a Medzinárodného menového fondu, v roku 2013 ani 2014 Grécku nehrozia výpadky vo financovaní. Ak by niečo také hrozilo, nevyplatili by nám finančnú pomoc,“ povedal Stournaras agentúre Reuters. Inšpektori tzv. „trojky“ podľa neho vyhlásili, že záchranný program je „na najlepšej ceste“.

Komisia predstaviteľov medzinárodných veriteľov Atén svoju poslednú kontrolu plnenia podmienok programu finančnej pomoci ukončili v pondelok a s gréckou vládou sa dohodli na podmienkach vyplatenia ďalších 6,8 mld. eur.

O riziku vzniku výpadkov vo financovaní v gréckom rozpočte sa píše v návrhu správy Európskej komisie, ktorý dostala agentúra Reuters k dispozícii. Podľa nej by Atény, ak nesplnia cieľ reformy výberu daní, mohli tento aj budúci rok vytvoriť deficit 0,5 % hrubého domáceho produktu (HDP).

„Nesplnenie plánu zlepšenia výberu daní by vytvorilo nutnosť alternatívnych opatrení na zatvorenie vznikajúcej fiškálnej trhliny,“ citovala agentúra dokument. Zároveň však dodala, že podľa rovnakého dokumentu už grécke úrady našli možné riešenia prípadného problému a pravdepodobne splnia dohodnuté ciele: vyrovnaný primárny rozpočet v roku 2013 a primárny prebytok 1,5 % HDP v budúcom roku.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...