Grécky HDP by do dvoch rokov mohol rásť

6.4.2012

NIKÓZIA 6. apríla (WEBNOVINY) – Grécka ekonomika by podľa premiéra krajiny Lukasa Papadimosa mohla do dvoch rokov dosiahnuť rast na úrovni 2,5 až 3 %.

„Podľa aktuálnych odhadov by v našom hospodárstve po piatich rokoch recesie v druhej polovici budúceho roka mohlo začať oživovanie,“ uviedol Papadimos počas návštevy Cypru.

Takýto vývoj podľa gréckeho premiéra však nastane iba vtedy, ak Atény budú striktne dodržiavať podmienky dohody s poskytovateľmi núdzovej pomoci v oblasti reforiem a okrem toho príjmu aj dodatočné opatrenia na podporu ekonomickej aktivity.

Vlani sa grécky hrubý domáci produkt (HDP) zmenšil o 6,8 %. Nedávno sa krajina vyhla bankrotu iba vďaka druhému balíčku pomoci zo strany Európskej únie a Medzinárodného menového fondu (MMF).

Prvý balík pomoci v sume 110 mld. eur EÚ a MMF Aténam poskytli už v roku 2010, druhý balík v objeme 130 mld. eur pre krajinu schválili v tomto roku. Podmienkou čerpania zahraničných núdzových úverov sú však rozsiahle úsporné opatrenia, vrátane zníženia miezd a dôchodkov a zvýšenia daní.