Grécky HDP v tomto roku klesne o ďalších 4,5 percenta

ATÉNY 19. marca (WEBNOVINY) – Grécka ekonomika v tomto roku zostáva v recesii už piaty rok a hrubý domáci produkt (HDP) krajiny klesne o 4,5 %. Uviedla to centrálna banka krajiny vo svojej výročnej správe o menovej politike, ktorú zverejnila v pondelok.

Mieru nezamestnanosti centrálna banka za tento rok očakáva na úrovni 19 %. V budúcom roku by sa pravdepodobne malo začať zotavovanie gréckeho hospodárstva, ale za celý rok 2013 však centrálna banka stále predpokladá oslabenie HDP o 0,5 %.

„Rýchlejší návrat rastu hrubého domáceho produktu je kľúčovým predpokladom pre to, aby sa splnili stanovené ciele,“ tvrdí centrálna banka. „Bezpodmienečne nutným predpokladom pre hospodársky rast je obnovenie dôvery v budúcnosť ekonomiky,“ uviedla banka vo svojej výročnej správe.

Grécka centrálna banka očakáva, že inflácia spotrebiteľských cien v krajine sa v tomto roku zmierni na úroveň 1 % a v roku 2013 klesne ešte viac, a to na 0,5 %.

Grécko musí striktne dodržiavať reformy, na ktorých sa dohodlo so svojimi zahraničnými poskytovateľmi úverov, aby opätovne získalo dôveru trhu a pomohlo zotaveniu ekonomiky, uviedla centrálna banka krajiny.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...