Grécky minister financií odstupuje, pripravuje sa na voľby

19.3.2012

ATÉNY 19. marca (WEBNOVINY) – Grécky minister financií Evángelos Venizélos, ktorého cez víkend zvolilo Panhelénske socialistické hnutie (PASOK) za svojho predsedu, oznámil v pondelok odchod z vlády.

Venizélos o svojom rozhodnutí informoval ešte minulú stredu, keď ho zdôvodnil nutnosťou venovať sa naplno prípravám na predčasné parlamentné voľby, ktoré sa majú konať koncom apríla alebo začiatkom mája.

Socialisti v prieskumoch preferencií nateraz zaostávajú za tradičnými súpermi – konzervatívno-liberálnou stranou Nová demokracia.

Päťdesiatpäťročný Venizélos odchádza z vlády len niekoľko dní po tom, ako eurozóna schválila Grécku nový úverový program, vďaka ktorému by sa mala krajina vyhnúť bankrotu. Ako šéf financií sa tvrdo zasadzoval za prijatie tvrdých podmienok potrebných pre poskytnutie medzinárodnej pomoci.

Ako Venizélos povedal po stretnutí s prezidentom Károlosom Papoúliasom, ešte v ranných hodinách sa rozlúčil s pracovníkmi svojho ministerstva, ktorým dal pri tejto príležitosti „posledné pokyny“.

Na poste straníckeho predsedu nahradí expremiéra Geórgiosa Papandréoua, ktorého otec Andréas v 70. rokoch PASOK založil.