Grékom nesmieme sľubovať odpis dlhu, hrozí Angela Merkelová

4.12.2012

BERLÍN 4. decembra (WEBNOVINY) – Je dôležité v súčasnosti nesľubovať Grécku ďalší odpis dlhov, pretože by to znížilo motiváciu krajiny na pokračovanie v reformách, povedala v pondelok nemecká kancelárka Angela Merkelová.

„Myslím si, že je veľmi dôležité, aby sme sa práve teraz neoháňali možnosťou odpisu dlhov, pretože by sa okamžite stratila všetka snaha,“ vyhlásila Merkelová pre televíziu ARD. „Je kľúčové, aby Grécko pokračovalo na svojej reformnej ceste, hoci to bude veľmi, veľmi ťažké,“ dodala.

Berlín trvá na tom, že odpísanie dlhov Atén voči vládam eurozóny by bolo nelegálne. Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble však nedávno signalizoval, že nejaký druh odpisu pre oficiálnych veriteľov bude nakoniec nevyhnutný.

Veritelia Atén možno zvážia odpis časti gréckeho dlhu, ale až po tom, čo súčasný úsporný program prinesie výsledky, povedala nemecká kancelárka už v pondelok v rozhovore pre týždenník Bild am Sonntag. Dodala, že Grécko dostalo teraz dva mimoriadne roky na splnenie prísnych fiškálnych cieľov.

„Musí prísť čas, keď Grécko bude opäť zvládať svoje príjmy bez tvorby nových dlhov, a vtedy sa musíme na situáciu znova pozrieť a zhodnotiť ju,“ vyhlásila Merkelová.

Vyhliadky, že by nemecká vláda odpísala časť gréckych dlhopisov, ktoré vlastní, sú pre Merkelovú riskantné. Budúci rok sa totiž v Nemecku konajú voľby, v ktorých sa kancelárka bude uchádzať o znovuzvolenie.