Herman Van Rompuy chce znížiť výdavky únie

BRUSEL 15. novembra (WEBNOVINY) – Stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy v stredu navrhol znížiť výdavky EÚ na nasledujúce sedemročné obdobie o približne 80 mld. eur.

Pôvodný materiál Európskej komisie (EK) počítal v rokoch 2014 až 2020 s výdavkami v objeme zhruba 1 bilión eur. Kompromisný návrh predstavuje ústupok Veľkej Británii, ktorá trvá na výdavkových škrtoch.

Londýn pohrozil vetovaním sedemročného rozpočtového rámca so zdôvodnením, že únia by mala obmedziť výdavky vo svetle úsporných opatrení, ku ktorým museli pristúpiť členské štáty. Obmedzenie výdavkov požadujú aj Nemecko, Švédsko a Holandsko. O návrhu z dielne Van Rompuya budú rokovať lídri EÚ na summite 22. a 23. novembra.

Návrh počíta so zachovaním tzv. britského rabatu, ktorý krajine každoročne kompenzuje relatívne malý podiel na čerpaní agrodotácií. Výdavky v kapitolách ako výskum alebo energetická infraštruktúra by sa mali naopak podporiť na úkor tradičnejších oblastí, vrátane poľnohospodárstva. To narazilo na okamžitú kritiku zo strany Francúzska, ktoré je v rámci EÚ hlavným príjemcom dotácií do poľnohospodárstva.

„Nesúhlasíme s návrhom zredukovať o 25 mld. eur peniaze na spoločnú poľnohospodársku politiku, ktorú považujem za politiku na podporu rastu,“ uviedol vo francúzskom parlamente minister pre európske záležitosti Bernard Cazeneuve.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...