Hlava financií a šéf SDKÚ sa prekárali pre dane, nezhodli sa

2.6.2012

BRATISLAVA 2. júna (WEBNOVINY) – Minister financií Peter Kažimír pri konsolidácii verejných financií považuje za nevyhnutné pristúpiť na zvýšenie dane z príjmu právnických osôb, pretože vláda nie je schopná pokračovať v plošných škrtoch, a preto hľadá zdroje na strane príjmov.

Zvýšená sadzba dane z príjmu právnických osôb podľa Kažimíra nebude mať fatálny vplyv na život pracujúcich ľudí.

Za najdôležitejšie kroky považuje boj s daňovými únikmi, dodatočné odvody na banky a firmy pôsobiace v regulovanom prostredí a väčšiu adresnosť sociálnych dávok. Túto predstavu získavania príjmov verejných financií dnes predstavil v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy.

Vyššie dane odoženú zahraničné firmy

Predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo si myslí, že nastavenie daní na najvyššie v regióne V4 spôsobí nezáujem firiem podnikať na Slovensku a uprednostnia okolité krajiny. Plošné zvýšenie daní z príjmu právnických osôb nepovažuje za prorastové opatrenie.

„Akonáhle prídeme k takémuto plošnému zdaneniu všetkých (…), tak ich ohrozujeme. Jednak tých, ktorí sem prídu investovať, jednak tých, ktorí by chceli podnikať a byť konkurencieschopnými na trhu ako keby ich zo Slovenska vytláčame“, povedal Frešo, podľa ktorého na Slovensku nie je spoločenská zhoda v tom aké by Slovensko malo byť.

Ceny sa údajne nezvýšia

Za férové opatrenie nepovažuje zvyšovanie daní, ale vytváranie pracovných miest, a tak vznikne viac daní. Frešo tiež navrhuje aby sa nezvyšovali preddavky na daň u živnostníkov a tým spôsobom bezúročne požičiavali peniaze štátu.

Minister financií deklaroval, že vláda chce zvýšiť priame dane, aby nemusela meniť výšku DPH, čo navrhoval bývalý minister rezortu financií Ivan Mikloš. Kažimír odmietol, že zvýšenie priamych daní má súvis so zvyšovaním cien. Za prorastové opatrenie vlády považuje realokáciu 345 miliónov eur do projektu na podporu zamestnanosti mladých ľudí, pri čom uviedol, že v ňom malo byť 2,3 miliardy eur, ale po nástupe novej vlády v ňom financie neboli.

Za ďalšie opatrenie považuje Kažimír návrh rušenie štátnych sviatkov. Ako v relácii uviedol, zrušením dvoch štátnych sviatkov ministerstvo ušetrí 0,4 percenta HDP.