Hlavné akciové trhy v Európe, USA a Japonsku oslabili

LONDÝN 8. februára (WEBNOVINY) – Európsky akciový trh vo štvrtok oslabil a uzavrel na najnižšej úrovni v tomto roku. Podpísali sa pod to pretrvávajúce obavy týkajúce sa ekonomických vyhliadok a prepad akcií výrobcu liekov Sanofi.

Šéf Európskej centrálnej banky (ECB) Mario Draghi povedal, že ekonomika regiónu bude aj na začiatku tohto roka vykazovať slabé známky. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 oslabil o 0,3 % na 1 148,28 bodu.

Index blue-chipových akcií eurozóny Euro STOXX 50 stratil 0,7 % a klesol na 1 148,28 bodu, čo predstavuje najnižšiu úroveň od skoršej časti decembra. Akcie Sanofi klesli o 4 % po tom, ako spoločnosť svojimi výsledkami nenaplnila očakávania analytikov a varovala pred poklesom zisku v tomto roku.

Oslabil aj americký akciový trh. Nadol ho ťahalo vyhlásenie šéfa ECB Maria Draghiho týkajúce sa eura a vyhliadok pre európsku ekonomiku. Index priemyselných blue chips Dow Jones klesol o 0,30 % na 13 944,05 bodu, širší Standard & Poor’s 500 oslabil o 0,18 % na 1 509,39 bodu a technologický Nasdaq si odpísal 0,11 % a uzatvoril na úrovni 3 165,13 bodu.

Akcie internetovej spoločnosti Akamai Technologies oslabili o 15,2 % po tom, ako zverejnila prognózu, v ktorej počíta v súčasnom kvartáli s nižšími tržbami, než očakávajú analytici. Medzi maloobchodníkmi oslabili akcie Ann Inc, a to o 8 %. Dôvodom je nižšia, než očakávaná prognóza tržieb za štvrtý kvartál. Akcie Macy’s Inc vzrástli o 2 %, keďže firma vykázala výrazný rast januárových tržieb.

Japonská burza v piatok oslabila a za celý uplynulý týždeň si zapísala prvý pokles za posledných trinásť týždňov. Nadol ju ťahal komentár šéfa ECB týkajúci sa výhľadu európskej ekonomiky. Hlavný tokijský index Nikkei poklesol o 1,8 % na 11 153,16 bodu a dostal sa tak zo stredajšieho 33-mesačného maxima na úrovni 11 498,42 bodu.

Za celý týždeň stratil 0,3 %. Širší Topix oslabil o 1,2 % na 957,35 %. Akcie spoločnosti Sony sa prepadli o 10,1 % po tom, ako jeho zisk za október až december výrazne zaostal za očakávaniami analytikov. Akcie spoločností Panasonic a Sharp strácali 5,4 % resp. 1,2 %.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...