Hlinovi sa nepozdávajú čísla v správe o lesnom hospodárstve

12.12.2013

BRATISLAVA 12. decembra (WEBNOVINY) – Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka manipulovalo s číslami v správe o lesnom hospodárstve v SR za rok 2012.

Myslí si to nezaradený poslanec Alojz Hlina, ktorému sa nepozdáva, že podľa správy zásoba dreva na Slovensku rastie. „Zásoba dreva rastie, ale všetci vieme, ako to v skutočnosti vyzerá,“ povedal v úvode jedenásteho dňa 27. schôdze parlamentu.“Bolo by dobré sa na tie čísla pozrieť v kontexte, či a kde pribúdajú chránené plochy,“ pripomenul mu exminister pôdohospodárstva Zsolt Simon (Most-Híd).

Hlinovi to nesedí

Podľa poslanca Smeru Tibora Lebockého odborná úroveň Hlinovho vystúpenia v rozprave nepatrí do parlamentu. „Nehovorím, že tomu rozumiem, jednoducho mi to nesedí. Rúbeme hlava-nehlava a dreva máme čoraz viac,“ reagoval Hlina.

Ako v správe uvádza ministerstvo pôdohospodárstva, zásoba dreva v lesných porastoch má rastúcu tendenciu a v roku 2012 dosiahla 472,18 mil. metrov kubických hrubiny bez kôry, čo je o 6,11 mil. metrov kubických viac ako v roku 2011.

Ťažba mierne klesala

Priemerná zásoba dreva je 243 metrov kubických na hektár porastovej pôdy. Ťažba dreva v roku 2012 pritom mierne klesla. V roku 2012 dosiahla 8,232 mil. metrov kubických, čo bol v porovnaní s rokom 2011 pokles o 1,235 mil. metrov kubických.

Poslanci by vo štvrtok mali hlasovať o návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok, o ktorom diskutovali posledných niekoľko dní. V rozprave, ktorá trvala takmer 24 hodín čistého času, spolu odznelo vyše 40 príspevkov. Hlasovať o návrhu zákona roka by sa malo podľa predsedu parlamentu Pavla Pašku o 15:00. Definitívne však o čase hlasovania majú poslanci rozhodnúť vo štvrtok dopoludnia.