Holanďania nechcú Cyprus v eurozóne

AMSTERDAM 24. marca (WEBNOVINY) – Väčšina Holanďanov si myslí, že Cyprus by mal opustiť eurozónu, hoci náklady na záchranu tejto ostrovnej krajiny by boli oveľa menšie v porovnaní s pomocou Grécku.

Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Maurice de Hond. Podľa 56 % opýtaných by mala Nikózia odísť z Európskej menovej únie.

Výsledky prieskumu tak boli zverejnené v čase, keď sa holandský minister financií Jeroen Dijsselbloem pripravuje na stretnutie s kolegami z ďalších štátov eurozóny, s ktorými bude v nedeľu diskutovať o pomoci pre zadlžený Cyprus.

Z prieskumu ďalej vyplynulo, že väčšina ľudí podporujúcich stranu ministra financií si myslí, že Cypru by mala byť poskytnutá pomoc, aby sa táto krajina vyhla bankrotu.

Cyprus potrebuje nájsť 5,8 mld. eur do pondelka, aby mohol získať núdzovú pomoc od Európskej únie v sume 10 mld. eur, s cieľom predísť kolapsu svojho finančného systému. Plán na získanie tejto sumy prostredníctvom zdanenia bankových vkladov cyperskí poslanci v utorok odmietli.

Podľa cyperského ministra financií Michaela Sarrisa v rokovaniach v nedeľu ráno nastal výrazný pokrok.

Eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn tiež povedal, že v rokovaniach nastal pokrok, varoval však pred ťažkými časmi pri pohľade do budúcna. „Nanešťastie, udalosti v nedávnych dňoch viedli k situácii, keď už viac nemáme žiadne optimálne riešenia,“ povedal ďalej Rehn. Ministri financií eurozóny majú o záležitosti rokovať v nedeľu o 17:00 GMT.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...