Holandskí politici sa dohodli na znižovaní deficitu

27.4.2012

AMSTERDAM 27. apríla (WEBNOVINY) – Holandské politické strany vo štvrtok dosiahli dohodu o rozpočte na rok 2013 po tom, ako v pondelok rezignovala vláda krajiny pre nezhody v súvislosti s plánom na redukciu rozpočtového deficitu.

Holandskí politici hovoria, že štvrtková dohoda povedie k zníženiu deficitu na úroveň 3 % hrubého domáceho produktu (HDP), čo je podľa pravidiel Európskej únie maximálne prípustná výška schodku. Ak by politici dohodu neuzavreli, viedlo by to k neistote, ktorá by trvala do septembrových volieb.

Dočasná koaličná vláda holandských kresťanských demokratov a liberálov plán podporila a súhlasia s ním aj dve menšie opozičné strany. Informovala o tom holandská verejnoprávna televízna stanica NOS. Deficit rozpočtu krajiny má na budúci rok klesnúť na 3 % HDP prostredníctvom kombinácie škrtov vo výdavkoch na sociálne služby a zvýšenia daní, uviedla televízna stanica RTL.

K najdôležitejším opatreniam patrí zvýšenie dane z pridanej hodnoty (DPH) v prípade luxusných tovarov o 2 % na úroveň 21 % a vyššie dane na alkohol, nealkoholické nápoje a tabak, uviedla RTL. Platy štátnych zamestnancov sa zmrazia a výdavky na zdravotníctvo sa znížia o 1 mld. eur.