Holandsko prišlo o najvyšší ekonomický rating od S&P

29.11.2013

BRATISLAVA 29. novembra (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor’s (S&P) zhoršila rating dlhodobých záväzkov Holandska zo stupňa AAA na stupeň AA+. Rating krátkodobých záväzkov krajiny agentúra potvrdila na stupni A-1+. Agentúra týmto hodnoteniam pridelila stabilný výhľad.

Zníženie ratingu dlhodobých záväzkov odráža presvedčenie agentúry, že výhľad rastu holandskej ekonomiky je horší, než agentúra pôvodne predpokladala. Trend vývoja reálneho hrubého domáceho produktu krajiny na obyvateľa je trvale horší ako v prípade iných krajín, ktoré sú podobne ekonomicky rozvinuté.

Medzinárodná ratingová agentúra Fitch zároveň potvrdila Nórsku dlhodobý emisný rating (IDR) v zahraničnej a domácej mene na stupni AAA, pričom výhľad oboch týchto ratingov je stabilný. Rating dlhodobých nezabezpečených záväzkov v domácej mene agentúra tiež potvrdila na úrovni AAA. Stropný rating potvrdila na stupni AAA a krátkodobý emisný rating v zahraničnej mene na úrovni F1+.

Hodnotenie úverovej spoľahlivosti krajiny na najvyššom stupni odzrkadľuje jej veľmi vysoký príjem na obyvateľa, uviedla agentúra. Príjmy z ťažby ropy v Severnom mori sa podľa agentúry obozretne spravujú. Bilancia verejných financií ukazuje, že nórska vláda je vo veľmi dobrom postavení, ktoré jej umožňuje reagovať na nepriaznivé šoky a poskytuje jej čas na to, aby sa prispôsobila starnutiu populácie krajiny, dodáva Fitch.