Holandský senát schválil trvalý euroval

AMSTERDAM 3. júla (WEBNOVINY) – Holandský senát v utorok dvojtretinovou väčšinou hlasov schválil Európsky mechanizmus pre stabilitu (ESM).

Dolná komora parlamentu ratifikovala tzv. trvalý euroval ešte minulý mesiac. Holandská vláda predtým v utorok uviedla, že zatiaľ nie je isté, či súčasné pravidlá umožňujú priamu rekapitalizáciu bánk z prostriedkov ESM.

Minister financií Jan Kees de Jager pred hlasovaním konštatoval, že prípadná zmena zmluvy o fungovaní ESM bude predmetom opätovnej ratifikácie v oboch komorách parlamentu.

Využitie eurovalu na priamu pomoc bankám má podľa záverov z minulotýždňového summitu EÚ zmierniť tlak na verejné financie zadlžených štátov.

Európsky mechanizmus pre stabilitu má byť určitou formou menového fondu v Európe. Jeho úlohou bude pomáhať krajinám, ktoré nebudú schopné refinancovať svoj dlh na finančných trhoch, alebo sa ocitnú v problémoch s finančným sektorom.

Na rozdiel od Európskeho finančného stabilizačného nástroja, takzvaného dočasného eurovalu (EFSF), ktorý fungoval na báze záruk za emitované dlhopisy, sa do Európskeho mechanizmu pre stabilitu, teda trvalého eurovalu (ESM), bude prispievať priamo. A to upisovaním akcií na základnom imaní spoločnosti, ktoré bude predstavovať 700 mld. eur. Z toho 80 mld. eur bude vo forme splatených akcií a zvyšných 620 mld. eur záruk vo forme akcií splatných na vyzvanie.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...