Hospodársky rast Francúzska neprekročí jedno percent

17.9.2012

PARÍŽ 17. septembra (WEBNOVINY) – Hospodársky rast Francúzska sa bude v budúcom roku postupne zvyšovať, ostane však „podstatne pod hranicou“ jedného percenta.

Pre pondelkové vydanie denníka Les Echos to vyhlásil šéf francúzskej centrálnej banky Christian Noyer.

Podľa jeho slov sa výhľad krízou zasiahnutej eurozóny zlepšuje po tom, čo Európska centrálna banka (ECB) ohlásila, že pristúpi k nákupu cenných papierov členských krajín eurozóny.

Rovnako podľa Noyera výhľad eurozóny vylepšilo aj rozhodnutie nemeckého ústavného súdu, ktorý zamietol sťažnosť proti účasti krajiny na trvalom záchrannom mechanizme eurozóny (ESM) a zmluve o rozpočtovej zodpovednosti v EÚ.

Nízka úroveň hospodárskeho rastu krajiny v tomto roku sa prejavuje aj vo výhľade na rok 2013. „V roku 2013 môžme očakávať postupný obrat v hospodárskom raste, v priemere však ostane na úrovni významne nižšej ako jedno percento,“ povedal Noyer.

Zároveň vyhlásil, že obavy Nemecka z rastu inflácie, ktorú by mal vyvolať program nákupu dlhopisov zo strany ECB sú prehnané. Európska centrálna banka totiž podľa neho pristúpi k „sterilizácii“ týchto nákupov sťahovaním finančných prostriedkov z ekonomiky.