Hospodársky rast Slovenska bude ťažiť najmä z áut

25.10.2012

BRATISLAVA 25. októbra (WEBNOVINY) – Bankové domy pokračujú v revidovaní svojich výhľadov budúcoročného hospodárskeho rastu.

Podľa októbrového kola pravidelného prieskumu Národnej banky Slovenska (NBS) medzi bankovými analytikmi totiž aktuálne v priemere predpokladajú v roku 2013 rast hospodárstva na úrovni 2,1 %. Oproti septembru to znamenalo zhoršenie prognózy o 0,1 percentuálneho bodu.

Za posledné dva mesiace tak banky znížili odhad rastu na budúci rok o 0,3 bodu. Prognózu na tento rok však bankoví analytici naopak mierne navýšili.

Kým pred mesiacom očakávali rast hrubého domáceho produktu v roku 2012 na úrovni 2,2 %, aktuálne ho odhadujú vo výške 2,3 %.

Prognózu pre samotný tretí štvrťrok tohto roka upravili rovnako o 0,1 percentuálneho bodu smerom nahor zo septembrových 1,9 % na aktuálne 2 %.

Vplyv eurozóny hospodárstvo oslabí

Tieto odhady tak potvrdzujú očakávania, že vplyvom oslabovania ekonomík eurozóny, a tým aj zahraničného dopytu, bude slovenské hospodárstvo v najbližších štvrťrokoch spomaľovať.

V oblasti cenového vývoja bankoví analytici v októbri žiadne zmeny prognóz nepriniesli. Naďalej tak očakávajú, že harmonizovaná inflácia v tomto roku dosiahne koncoročných 3,5 % a v budúcom roku rast cien spomalí na 2,9 %.

Prognózy bankových domov ohľadom hospodárskeho rastu sa tak pre budúci rok dostávajú do súladu s odhadmi centrálnej banky a rezortu financií.

K rastu nám pomôže automobilový priemysel

NBS totiž očakáva v budúcom roku rast na úrovni 2 % a ministerstvo 2,1 %. Bankári však napriek miernemu navýšeniu predikcie stále zostávajú pesimistickejší v prognózach pre tento rok.

Centrálna banka totiž predpokladá tento rok rast o 2,7 % a ministerstvo financií o 2,5 %. Tak NBS, ako aj rezort financií sa pritom pri septembrovej aktualizácii makroekonomických prognóz zhodli v názore, že tohtoročný rast ešte bude výrazne ťažiť z nových projektov, ktoré boli rozbehnuté v automobilovom priemysle.

Tento vplyv sa však v budúcom roku vplyvom bázického efektu vytratí a slovenské hospodárstvo ovplyvnené slabnúcim zahraničným dopytom a stále slabým domácim dopytom svoju dynamiku spomalí.