Hospodársky rast USA by tento rok mohol príjemne prekvapiť

ATLANTA 26. februára (WEBNOVINY) – Hospodársky rast USA by mohol tento rok prekonať očakávanie, chudorľavý trh práce si však vyžaduje neustálu podporu menovej politiky.

Vyhlásil to v pondelok Dennis Lockhart, prezident pobočky americkej centrálnej banky (Fed) v Atlante.

Lockahrt svoje vyjadrenie opiera o silnejúce sektory, ako sú bývanie, predaj automobilov, produkcia a výskum energie. Tieto faktory podľa neho môžu posunúť americkú ekonomiku za hranice aktuálneho predpokladu smerom k hodnote 2 až 2,5 %.

„Ak bude vývoj pokračovať súčasným smerom a podarí sa vyhnúť niektorým prekážkam na ceste, najmä politickej kríze okolo fiškálnych rozhodnutí, rast by sa mohol zrýchliť,“ vyhlásil Lockhart na konferencii na univerzite v Tennessee.

Dodal, že súčasné tempo rastu však nedokáže kompenzovať pokles zamestnanosti a naznačil, že Fed bude musieť zachovať svoj stimulačný program kvantitatívneho uvoľňovania po väčšiu časť roka.

Výhľad inflácie je v súčasnosti mierny a Fed ešte nedosiahol úroveň, kedy potenciálne náklady spojené s kvantitatívnym uvoľňovaním prevyšujú možné výhody, povedal Lockhart. „Prihliadnuc na výhľad a s ním spojené riziká by som nemal problém, ak by Fed pri súčasných opatreniach zotrval minimálne do druhej polovice roka,“ dodal.

Ozdravovanie americkej ekonomiky je od krízy v roku 2008 pomalé a nezamestnanosť sa znižuje len pomaly, pričom v súčasnosti dosahuje 7,9 %. Centrálna banka sa preto nedávno zaviazala pokračovať v stimulovaní ekonomiky a udržiavať úrokové sadzby blízko nuly až kým miera nezamestnanosti neklesne na 6,5 %, za predpokladu, že sa spod kontroly nevymkne inflácia.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...