Hospodárstvo Slovenska stúplo o tri percentá

6.6.2012

BRATISLAVA 6. júna (WEBNOVINY) – Slovenské hospodárstvo v prvom štvrťroku tohto roku stúplo o 3 %. Informoval o tom v stredu Štatistický úrad SR, ktorý tak mierne o 0,1 percentuálneho bodu nadol zrevidoval svoj rýchly odhad rastu hrubého domáceho produktu z minulého mesiaca.

Napriek tomu si ekonomika Slovenska udržiava solídne tempo ešte z minulého roka, kedy za celý rok stúpla o 3,3 %. V medzikvartálnom porovnaní oproti poslednému štvrťroku minulého roka po sezónnom očistení hrubý domáci produkt reálne stúpol o 0,7 %.

V bežných cenách hrubý domáci produkt v prvom štvrťroku tohto roka stúpol o 4,4 %. Vo finančnom vyjadrení objem hrubého domáceho produktu v prvom kvartáli dosiahol 16,556 mld. eur. V porovnaní s prvým kvartálom minulého roka sa však dynamika hospodárstva zmiernila o 0,4 percentuálneho bodu. Podľa štatistikov za to môže predovšetkým výrazné spomalenie zahraničného dopytu.

Čísla o hospodárskom raste za prvý štvrťrok boli už po zverejnení rýchleho odhadu prekvapením aj pre bankových analytikov. Tí totiž ešte v marci odhadovali, že ekonomika v prvom kvartáli porastie iba o 1,5 %. Po sérii pozitívnych dát svoje prognózy zvýšili na 1,8 %, reálny výsledok bol však výrazne vyšší. Čísla za prvý štvrťrok tak banky zároveň donútili zvýšiť svoje odhady rastu na celý tento rok na bezmála 2 %.

Podobné vyhliadky slovenskej ekonomike v tomto roku prognózuje aj Európska komisia, ktorá v máji navýšila svoj odhad na 1,8 %. Znamenalo by to, že slovenské hospodárstvo by v tomto roku rástlo najrýchlejšie spomedzi krajín eurozóny. Rezort financií aktuálne očakáva hospodársky rast v tomto roku na úrovni 2,3 % a centrálna banka 2,1 %.