Hospodárstvo Slovenska v druhom kvartáli zrýchlilo dynamiku

BRATISLAVA 14. augusta (WEBNOVINY) – Slovenské hospodárstvo v druhom kvartáli mierne zvýšilo svoju dynamiku.

Podľa rýchleho odhadu Štatistického úradu SR totiž hrubý domáci produkt v stálych cenách v medziročnom porovnaní stúpol o 0,9 %, kým v prvom kvartáli rástol o 0,6 %.

V medzikvartálnom porovnaní tak ekonomika naďalej pokračuje v raste. Po sezónnom očistení totiž oproti prvému štvrťroku stúpla o 0,3 %. Medziročne po sezónnom očistení dát výkonnosť ekonomiky narástla o 0,8 %.

Ako ďalej uvádza Štatistický úrad SR, v bežných cenách sa v druhom štvrťroku na Slovensku vytvoril hrubý domáci produkt v objeme 18,242 mld. eur, čo predstavuje oproti rovnakému štvrťroku vlaňajška nárast o 2,4 %. Spresnené výsledky hrubého domáceho produktu za druhý kvartál roku 2013 zverejní Štatistický úrad SR 4. septembra 2013.

Analytici komerčných bánk očakávali v druhom štvrťroku miernejšie zrýchlenie hospodárskeho rastu. Podľa júlového kola pravidelného prieskumu centrálnej banky totiž predpokladali, že ekonomika v druhom kvartáli reálne stúpla o 0,7 %.

Na celý tento rok pritom bankové domy predpovedajú Slovensku hospodársky rast na úrovni 0,8 %, čo by znamenalo oproti vlaňajšku spomalenie dynamiky hospodárstva o 1,2 percentuálneho bodu.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...