Hospodárstvo Veľkej Británie sa dostalo do čiernych čísel

LONDÝN 27. novembra (WEBNOVINY) – Britská ekonomika v treťom kvartáli posilnila o 1 %, tak ako to naznačoval predbežný odhad.

V utorok to uviedol britský štatistický úrad ONS. Údaje tak potvrdili, že Veľká Británia sa dostala z recesie. Medzikvartálny rast hrubého domáceho produktu (HDP) krajiny bol v súlade s prognózou analytikov.

Medziročne však hospodárstvo Veľkej Británie oslabilo o 0,1 %.

Spotrebiteľské výdavky v treťom štvrťroku oproti predošlému kvartálu stúpli o 0,6 %. Išlo o ich najvýraznejšie zvýšenie za viac ako dva roky. Štatistický úrad konštatoval, že výdavky smerom nahor posunul nákup produktov v segmente rekreácie a kultúry vrátane vstupeniek na londýnsku olympiádu, ktorá sa konala v treťom kvartáli.

Celkový export Británie medzikvartálne vzrástol o 1,7 %, celkový dovoz o 0,4 % klesol. Produkcia sektora služieb, ktorý sa na tvorbe HDP krajiny podieľa viac ako tromi štvrtinami, vzrástla o 1,3 %. Išlo o jej najväčšie posilnenie za päť rokov. Priemyselná produkcia sa zväčšila o 0,9 %, ale stavebný sektor o 2,6 % oslabil.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...