I. Mikloš by pre krízu daniarov podľa premiérky odstúpil sám

13.3.2012

BRATISLAVA 13. marca (WEBNOVINY) – Podľa premiérky Ivety Radičovej sú problémy na finančnej správe také veľké, že je presvedčená, že ak by vláda štandardne fungovala, minister financií Ivan Mikloš by zložil svoju funkciu aj sám.

Usudzuje tak aj z postojov ministra z minulosti. „Keď sme sa rozprávali na tému daňovej správy a jej reprezentácie, tak minister financií sa jasne vyjadril, že je to plne v jeho kompetencii,“ povedala.

Podľa Radičovej však takýchto problémov môže byť aj viac, ak sa nezmení prístup politikov k podobným projektom. „Celý problém sa odvíja zo súboja subdodávateľských firiem. Jedna garnitúra má jedných, druhá druhých, kým to bude takto fungovať, tak nám budú takéto problémy hroziť pri každom informačnom systéme,“ tvrdí premiérka.

Finančnú správu posúdia odborníci z STU

Stav informačných systémov vo Finančnej správe SR budú skúmať experti z Matematicko-fyzikálnej fakulty Slovenskej technickej univerzity (STU).

Povedal to po utorňajšom stretnutí s prezidentom SR Ivanom Gašparovičom a premiérkou Ivetou Radičovou šéf monitorovacieho výboru Jozef Kollár. Podľa neho by expertná skupina mohla byť vymenovaná už v stredu.

Vykonať by mala audit IT systému Finančnej správy SR a posúdiť, či je potrebné vrátiť sa k pôvodnému starému systému, alebo či je vhodnejšie ponechať nový, ktorý sa stále nepodarilo sprevádzkovať v plnej funkcionalite.

„Aby sme naozaj dostali pohľad nezávislej tretej strany, pretože tam sa zdá, že sú tam ďalšie všelijaké väzby, posúdenie ktorých, ale už je na Úrade boja proti organizovanej kriminalite a Úrade pre verejné obstarávanie,“ konštatoval v utorok Kollár aj v nadväznosti na prvé trestné oznámenia podané pre zavádzanie nového informačného systému finančnej správy.

Skupinu vymenuje prezident a premiérka

Ako doplnila po stretnutí premiérka Iveta Radičová, táto skupina bude menovaná spoločným dekrétom prezidenta a premiérky. Otázne je aj to, kto je za celý chaos na daňových úradoch zodpovedný.

„Tie zmluvy sú skutočne veľmi zle urobené. Sú urobené tak, že zodpovednosť nenesie nikto,“ povedal po rokovaní prezident Ivan Gašparovič.

Či hrozia problémy aj pri podávaní marcových daňových priznaní, Kollár nevie. „Pani prezidentka finančného riaditeľstva Machová tvrdí, že nie, ale nie som si teraz celkom istý, či má objektívne informácie od ľudí, ktorí pracujú pod ňou,“ povedal šéf monitorovacieho výboru.

Premiérka Iveta Radičová však tvrdí, že na podaniach pre fyzické a právnické osoby sa nič nemení. „To nemá so systémami nič spoločné. Problém je s prechodom týchto systémov na UNITAS, teda ich zjednotenie,“ konštatovala.

Kedy by mohla byť situácia ohľadom správy daní stabilizovaná, je podľa Kollára otázkou, na ktorú by mala dať odpoveď práve aj expertná skupina z Matematicko-fyzikálnej fakulty.